Clementiho Sonatina op. 36/1 je skladbička hodně rozšířená v základních uměleckých školách - tedy aspoň myslím, protože neznám nikoho, kdo by ji v dětství v hudebce nehrál.
Skladba je ke stažení v pdf souboru z tohoto odkazu, na video se podívejte zde (tentokrát jsem nevybrala zázračné japonské a čínské čtyřleté holčičky, ale trochu většího kluka):
Johann Pachelbel (1653 - 1706) byl německý skladatel a učitel. Jeho Canon D (1680) ho proslavil po celém světě (a přitom to je jediný kánon, který zkomponoval). Skladba je původně určena pro tři housle a basso kontinuo, přesto má mnoho podob a aranžmá i pro další nástroje.
Klavírní verzi v úpravě George Winstona (na přání) jsem našla taky.
Všechny informace o skladbě si můžete přečíst na této stránce (v angličtině). Notové party pro jednotlivé nástroje (housle, klavír, ...) najdete tady.
Vittorio Monti (1868 - 1922) byl italský skladatel a houslista, zkomponoval v roce 1904 slavný čardáš, který má v repertoáru téměř každá cikánská kapela. Netřeba připomínat, že u nás čardáš proslavila Eva Pilarová.
Původně je čardáš napsán pro housle, já našla i noty pro klavír.
Beethovenův menuet G-dur určitě taky znáte. Kliknutím na obrázek se noty zobrazí ve správné velikosti. Stáhněte si i nahrávku.
Midi soubor se skladbou stahujte zde. Nevím, kam tuto skladbu zařadit - jestli mezi mírně pokročilé, nebo k pokročilím. Dám ji do obou skupin a vyberte si :)
Pro začínající klavíristy jsem našla zjednodušenou skladbu Air od Henryho Purcella. Celá skladba se vejde na jednu stránku a zvládnou ji určitě i menší děti.
Stačí kliknout na obrázek a můžete tisknout. Celý text
Zkuste vytleskat (vyťukat, zahrát na jednom tónu) všech pět rytmických řádků. Můžete tleskat s kamarádem - každý jiný řádek. Nakonec si za každý správný řádek vybarvěte jeden vagónek vláčku.
Stačí kliknout na obrázek a můžete tisknout. Celý text
Jestli máte dost barvy do tiskárny a několik hodin času, doporučuji navštívit web Sally DeFord.
V "Christmas" části se objeví spousta vánočních písní a koled ke stažení. A to nejen v notovém zápisu (vždy v několika verzích), ale i v mp3 nahrávkách (ve vámi zvolené kvalitě).
Když jsem si zkoušela hrát skladbičku, kterou jsem si vymyslela, hledala jsem pro ni vhodný název. Nevím proč, ale připomínala mi hroší tanec (ne, opravdu jsem nikdy neviděla tancovat hrochy).
Stačí kliknout na obrázek a list s notami a omalovánkou vytisknout. Celý text
Počítání pomlk dokáže potrápit snad každé dítě. Vytvořila jsem list plný pomlk - najdete tam představení tří základních pomlk, dvě cvičení a omalovánku.
Stačí kliknout na malý obrázek - ten se otevře ve správné velikosti - pak už ho jen uložte nebo vytiskněte. Celý text
Velmi známá, nádherná písnička Spread your wings (Roztáhni svá křídla) od skupiny Queen. Snad se vám budou hodit noty, video i text.
QUEEN: SPREAD YOUR WINGS Words and music by John Deacon
Sammy was low Just watching the show Over and over again Knew it was time He'd made up his mind To leave his dead life behind His boss said to him ‚Boy you‘d better begin To get those crazy notions right out of your head Sammy who do you think that you are? You should've been sweeping up the Emerald bar'
Spread your wings and fly away Fly away far away Spread your little wings and fly away Fly away far away Pull yourself together ‚Cos you know you should do better That‘s because you're a free man
He spends his evenings alone in his hotel room Keeping his thoughts to himself he'd be leaving soon Wishing he was miles and miles away Nothing in this world nothing would make him stay
Since he was small Had no luck at all Nothing came easy to him Now it was time He'd made up his mind ‚This could be my last chance‘
His boss said to him ‚now listen boy You‘re always dreaming You've got no real ambition you won't get very far Sammy boy don't you know who you are? Why can't you be happy at the Emerald bar?'
So honey Spread your wings and fly away Fly away far away Spread your little wings and fly away Fly away far away Pull yourself together ‚Cos you know you should do better That‘s because you're a free man Come on honey FLY WITH ME!
Našla jsem na internetu moc pěkný článek pana Jeronýma Klimeše - Kritéria výběru žáků a studentů hudebních škol (je to vlastně seminární práce). Je v něm spousta zajímavých informací - jak cvičit, jak zjistit hudební nadání a muzikálnost, jak motivovat děti:
Zaujal mě např. tento odstavec: Hra na hudební nástroj je mimořádně dlouhodobá záležitost. Je dokonce delší než učení se jazykům: Zatímco jazyk se průměrně nadaný člověk naučí za dva, tři roky. Tak hrát a sám si doprovodit písničky neumí ani většina dětí v šestém ročníku prvního cyklu. Při tom naučit se hrát třeba na klavír v pozdějším věku je takřka nemožné. Jednak málokterý dospělý má tu disciplinovanost a motivaci, aby se věnoval nástroji každý den, nebo ob den vymezenou dobu. A dále dospělí nejsou schopni si osvojit mentální procesy, které děti získávají zcela spontánně, bez učení: Například vidí-li dospělý řadu tónů: cdefg, tak nejprve přečte c, pak zahraje c, pak přečte d, zahraje d atd. Děti, které však nikdy pořádně noty neumí, čtou jako profesionální hudebník: řada za sebou jdoucích not od c do g. Podobně ani akordy se nečtou po jednotlivých notách, ale na první pohled je muzikantovi jasné, že takto roztažené noty jsou sextakord a takto roztažené noty jsou kvartsextakord. Většina těchto procesů je neverbálních, hráč si zpravidla neuvědomuje jména not. To si můžeme lehce ověřit tím, že necháme hráče číst noty, které plynule, bez problémů hraje. Zjistíme, že je čte mnohem pomaleji a zadrhává se.
Nikdy by mě nenapadlo, že dospělý se učí jinak číst noty než dítě. Vlastně neznám žádného dospělého, který by se učil noty až v pozdějším věku, takže vlastní zkušenost nemám, ale věřím, že dítě se učí rozhodně intuitivněji. Nesouhlasím moc s tím, že většina dětí v šestém ročníku se neumí doprovodit u své písničky. Mám pocit, že písničky a jejich doprovody jsou obvykle to první, co se dítě učí. A doprovodit svou písničku třemi akordy zvládají i ti nejmenší.
Jak dlouho se má cvičit? Mgr. Klimeš píše: Podobně jako u sousedů, kteří jsou nejprve ochotni snést maximálně čtvrt hodiny denně, ale posléze jim nevadí, že dotyčný cvičí 5 hodin denně. Podobný jev se vyskytuje i u cvičícího: první čtvrt hodiny trvá, než se odpoutá od okolního světa a pohrouží se do světa cvičení. Pak existuje jakési meziobdobí, kdy cvičící nevnímá čas. Pak se dostavuje fáze únavy, kdy si uvědomí, že ho to už nebaví. U dětí je třeba prosadit, aby pravidelně překonávali první fázi nechuti, a dostávali se do druhé fáze, kdy jsou zaujati cvičením. Je však škodlivé nutit je, aby překonávali nechuť, která se dostavuje ve třetí fázi. Je tedy nesmyslné, abychom dítě ze základní školy posílali hrát "alespoň na 5 minut" a rovněž nutit ho sedět u klavíru déle než 1 hodinu.
U nás doma je to tak, že syn přijde ke klavíru třeba na deset minut - přehraje si svoje oblíbené písničky nebo skladbičky a jde dělat něco jiného. Nebo si přijde zahrát jen jednu písničku, kterou se zrovna učili ve škole - chce si ji "najít" na klávesách. Něco jiného je u nás cvičení do hudebky. To sedíme u piána něco přes půl hodinky a čteme noty, zkoušíme nové takty oběma rukama - ale prokládáme to zase skladbičkami, které už umí, aby nebyl otrávený, že mu to nejde. Musím říct, že zatím neuronil jedinou slzu - ale hrajeme teprve dva měsíce, takže to určitě ještě přijde.
Líbil se mi odstavec o zjištění míry hudebnosti: Existuje poměrně jednoduchá metoda, jak si ověřit míru hudební představivosti a paměti: Paměť si ověříme lehce tím, že necháme dotyčného opakovat nesmyslné melodie, které jsme mu zahráli jen jednou či dvakrát. O hudební představivosti nám nejvíce poví schopnost zpívat ve vícehlasu a následující dotazy: Požádáme dotyčného, aby si vybavil nějakou píseň, kterou dobře zná, řekněme Chatanooga choo choo od Glena Millera. A požádáme ho, aby nám řekl, zda slyší zpěvákův a zda je tento hlas zřetelně odlišný od hlasů jiných lidí, například K. Gotta. Pak se zeptáme, zda slyší i vyhrávky saxofonové či dechové sekce, dále se ptáme na basu, poté na doprovodné nástroje a nakonec na rytmiku. Tyto jednotlivé stupně odpovídají dokonalosti hudební představivosti: Když dotyčný slyší charakteristicky bubny, čineli ap., můžeme hovořit o tom, že má velice dobrou hudební představivost.
Celý článek najdete na této stránce. Jak cvičíte s dětmi vy? Jak dlouho vydrží u klavíru?
Vánoce jsou sice ještě daleko, ale aspoň sem zatím stihnu dát víc koled (a děti se jich stihnou víc naučit) :) Jednou z prvních je česká koleda Veselé vánoční hody.
Noty jsou vhodné pro mírně pokročilé klavíristy. Celý text
Snad nejznámější skladba od Ludwiga van Beethovena - aspoň mezi širokou veřejností - Eliška. Lépe řečeno Pro Elišku - Bagatelle v A-moll WoO 59 :) Nahrávek je všude spousty, skladbičku hraje snad každý, kdo se učí hrát na klavír.
Stáhněte si noty a midi nahrávku.
První stránku čtyřstránkové skladby najdete nahoře (malý obrázek se po kliknutí zvětší), další tři stránky pod článkem. Midi nahrávku stahujte z této stránky. A kdo chce vědět o této skladbě víc, ať navštíví speciální For Elise stránky (v angličtině).
Videí je spousta, já vybrala skladbu v podání šestileté holčičky jménem "C". No nevím, trochu mi tam nesedí ty podpatky, ani si nemyslím, že je normální hrát v šesti letech Elišku, ale proti gustu žádnej dišputát :) Nakolik je za skladbou asi talent a nakolik tvrdá dřina?....
Nová čtyřruční skladba je už trochu předčasně vložená, Tichá noc je jedna z nejkrásnějších vánočních písní. Ale aspoň budete mít čas ji dobře nacvičit.
Pa-da-da-dááááá, pa-da-da-dááááá - určitě všichni znáte Beethovenovu Pátou. Na přání Jakwuba si ji můžete vytisknout a zahrát komplet (pozor, soubor má 42 stran!).
Existují samozřejmě i zjednodušené verze, můžu je sem přidat, pokud bude mít někdo zájem.